Аналіз Закону України «Про ринок електричної енергії» дозволяє зробити висновок щодо необхідності розробки методів та засобів прогнозування погодинного генерування електроенергії на добу наперед.
З 1 січня 2021 року, з моменту набуття чинності норми про фінансову відповідальність виробників електричної енергії з відновлювальних джерел енергії (ВДЕ) за небаланси електричної енергії в межах балансуючої групи Гарантованого покупця, актуалізується питання прогнозування обсягів відпуску електричної енергії з мінімальною похибкою для мінімізації можливих відшкодувань за неточність прогнозованих даних.
Прогнозування має забезпечувати, в кінцевому рахунку, точність в межах 5%. Для забезпечення такої точності необхідно мати «якісні» дані щодо ретроспективи роботи фотоелектричної станції і відповідно точний прогноз метеопараметрів на добу наперед.
Прогнозування стає ключовим інструментом для економічно ефективної інтеграції ресурсів виробників ВДЕ відновлюваної енергії, таких як вітрова і сонячна енергія, в локальні, регіональні і національні енергосистеми. Слід також зазначити що, навіть враховуючи значну кількість програмних комплексів та алгоритмів що дозволяють формувати прогнозні дані, питання надійного і точного прогнозування ще потребує ретельного вивчення та дослідження, тому що постійна зміна погоди значно ускладнює процес прогнозування. Наш програмний комплекс, розроблений спільно із ТОВ “Українські технологічні продукти”, також проходить шлях постійного вдосконалення, тестуються нові алгоритми прогнозування.
Проведений нами аналіз даних, виконаний з використанням сучасних засобів математичного аналізу, показав вплив на генеровану електричну енергію таких метеопараметрів як сонячна радіація на поверхні землі, температура навколишнього середовища, швидкість вітру та вологість.
Досліджено вплив різних рівнів хмарності на потужність генерування. Серед розглянутих рівнів хмарності (верхній, середній, нижній), що умовно розділяються за висотою над землею, найбільше впливає нижній рівень хмарності, до якого можна віднести купчасті, дощові хмари. Саме вони в найбільшій мірі впливають на сонячну радіацію. На основі визначених метеопараметрів, розроблено метод погодинного прогнозу генерування фотоелектричних станцій на добу наперед. Такий метод, забезпечує точність погодинного прогнозу генерування ФЕС на рівні 85%.
У своїй роботі ми використовуємо прогноз погоди від метеорологічної служби meteoblue, створеної в Базельському університеті, Швейцарія. Meteoblue надає високоякісну інформацію про погоду в будь-якій точці світу. Адаптуючи модель прогнозування погоди NMM світового класу до мезомасштабу, ми можемо виявляти кліматичні закономірності, характерні для гірських районів, берегів озер і на морі, а також реконструювати моделі погоди, що відбуваються в будь-якій точці світу з високою точністю.